Interpelacja

Interpelacja do Ministra Gospodarki w sprawie znaczących różnic w cenie energii elektrycznej w poszczególnych regionach kraju.

Szanowny Panie Ministrze!

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził, a z dniem 14 i z dniem 17 grudnia 2005 r. opublikował decyzje, zatwierdzające taryfy dla energii elektrycznej, jakie będą obowiązywały odbiorców w roku 2006. Ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, łącznie z usługą dystrybucyjną, rosną średnio o 3,18%. Wzrost cen w poszczególnych spółkach jest zróżnicowany.

Górną granicę podwyżek określa w rozporządzeniu Minister Gospodarki, limit podwyżek ustalony na 2006 r. to 6,5%. Najtańszy prąd w przyszłym roku będą mieli mieszkańcy Górnego Śląska, Wrocławia i Łodzi, być może także Warszawy. Najwięcej za energię elektryczną zapłacą mieszkańcy najbiedniejszego regionu lubelskiego.

Mieszkańcy Lublina i okolic w przyszłym roku za energię elektryczną (statystyczne 1950 kWh) zapłacą około 882 zł 61 gr; jest to dość drastyczny wzrost. Cenniki w kilku regionach energetycznych wskazują na spadek cen. Obniżki powstają z obowiązku wyrównywania stawek w poszczególnych oddziałach koncernów energetycznych.

1. Jakie czynniki wpływają na tak wysokie ceny energii w regionie lubelskim?

2. Czy spółki przestrzegają górnych granic cen energii elektrycznej określonych przez Ministra Gospodarki?

Z poważaniem

Posłowie Jan Łopata,

Andrzej Pałys i Henryk Smolarz

Warszawa, dnia 29 grudnia 2005 r.