Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Jan Łopata wziął udział w dyskusji na temat sprawozdania Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Oto treść jego wypowiedzi:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze!

Na ile czas mi pozwoli, chciałbym zadać kilka pytań dotyczących omawianej dzisiaj ustawy, ustawy ze wszech miar potrzebnej, ważnej i od wielu lat oczekiwanej. W art. 17 mówi się o konieczności prowadzenia rejestru jednostek współpracujących z systemem. Interesuje mnie, jaka jest droga administracyjna wpisu do rejestru i wykreślenia z niego oraz w jakiej formie, czy elektronicznie, czy pisemnie, ma być prowadzony tenże rejestr.

Dalej. W ustawie można się doczytać, jak będą finansowane zespoły ratownictwa medycznego, proszę zaś mnie poinformować, jak będą finansowane szpitalne odziały ratunkowe znajdujące się w większości w szpitalach samorządowych.

Kolejne pytanie. Otóż zgodnie z zapisem art. 25 CPR-y to jednostki wyłącznie przyjmujące i przekierowujące zgłoszenie z nr 112 do Policji, straży czy też dysponenta ZRM-ów. Moje pytanie dotyczy tego, jaka jest rola w CPR, przy tak mechanicznie w sumie ustawionych czynnościach, koordynatorów medycznych. Jakie oni mają tam zadanie?

Jeszcze jedno. Ponieważ ustawa daje możliwość dofinansowania CPR-ów przez jednostki samorządu terytorialnego, a organizatorem jest wszak wojewoda, jaka jest zatem formalna droga przekazania środków lub sprzętu wojewodzie przez jednostkę samorządu terytorialnego?

I jeszcze jedno pytanie w tym samym duchu. Art. 60: wojewoda może powierzyć zadania CPR innym podmiotom, straży, jednostce samorządu terytorialnego. I to jest OK. Ale jaka jest droga finansowania? Dziękuję. (Oklaski)