Informacja Rządu na temat przyszłego funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacji świadczeń w 2007 r. oraz oceny przygotowań systemu ubezpieczeń społecznych do wypłaty świadczeń emerytalnych na nowych zasadach, z uwzględnieniem tzw. emerytur pomostowych.

W Sejmie odbyła się dyskusja nad informacją Rządu na temat przyszłego funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, waloryzacji świadczeń w 2007 r. oraz oceny przygotowań systemu ubezpieczeń społecznych do wypłaty świadczeń emerytalnych na nowych zasadach, z uwzględnieniem tzw. emerytur pomostowych. W dyskusji udział wziął Jan Łopata, oto treść jego wypowiedzi:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Otwarte Fundusze Emerytalne to, jak się okazuje, niezły biznes; na razie dla ich właścicieli. Warto przypomnieć, że 12 mln 200 tys. Polaków zgromadziło w Otwartych Funduszach Emerytalnych środki w wysokości 118 mld zł. Towarzystwa Emerytalne pobrały z naszych składek blisko 1,5 mld, a zysk netto to blisko 600 mln zł, czyli rzeczywiście niezły biznes. Ale chyba nie o to chodziło, a można nawet powiedzieć, że na pewno nie o to chodziło.

Jeszcze w uszach brzmią nam słowa zachęty do uczestnictwa w OFE, słowa o znacznie wyższych emeryturach, o pomnażaniu naszych składek, czy wreszcie o dziedziczeniu zgromadzonego kapitału. Teraz słyszymy, jak w tym dowcipie, że to był tylko marketing, a rzeczywistość jest bez zmian. To w takim razie pytanie, po co było tworzyć następne ZUS-y.

Pani Minister, ja wiem, że o systemie wypłat z OFE dopiero zaczęto dyskutować, ale proszę powiedzieć, jakie jest pani zdanie na ten temat? Czy chociaż część z tych zachęt marketingowych zostanie spełnionych? Kiedy będziemy mieli wiedzę na temat systemu wypłat z II filaru i ewentualnych kwot? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Na pytanie odpowiedziała Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata:

(…) Szanowni Państwo! Sprawa wypłat z II filara, kwestia otwartych funduszy emerytalnych. Co przyświeca ministrowi pracy i polityki społecznej, czyli mi, jeśli chodzi o propozycje dla ZUS? Przyświeca to, żeby były bezpieczne finanse publiczne, aby był bezpieczny Skarb Państwa, a przede wszystkim, żeby był bezpieczny przyszły emeryt i żeby wiedział, iż dostanie swoje środki w sposób bezpieczny, pewny, na jednym odcinku.

Szanowni Państwo! Jeżeli chodzi o wypłatę z II filara, ustawa powinna być uchwalona do końca bieżącego roku. W miesiącach letnich ta ustawa będzie gotowa. W tej chwili dopracowujemy szczegóły rozwiązania. Rozmawiamy jeszcze z ekspertami, z ZUS, z Komisją Nadzoru Finansowego. Analizujemy, jaki ta ustawa ma mieć kształt ostateczny. A więc proszę się nie niepokoić. Do końca tego roku ustawa będzie uchwalona, a od 1 stycznia 2009 r. będzie następować wypłata pierwszym emerytom środków z II filara na pewno przez instytucję bezpieczną, tanią, efektywną. (…)

Do problemu zawartego w pytaniu Jana Łopaty ustosunkował się także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Romuald Poliński:

(…) Proszę państwa, jeśli chodzi o otwarte fundusze emerytalne i sposób wypłaty świadczeń ze zgromadzonych tam środków, przedstawimy to w najbliższym czasie, a ponieważ rząd jeszcze nie zatwierdził odpowiednich założeń, w tej informacji rządu sygnalizujemy, że rozpatrujemy pięć wariantów instytucjonalnego uregulowania tego zagadnienia. Wśród tych rozwiązań brany pod uwagę jest również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który według naszego rozumienia spełnia w najwyższym stopniu wszystkie kryteria, które należy tu zastosować, mając na uwadze bezpieczeństwo wypłat, taniość obsługi tego systemu, przejrzystość, a także wygodę ubezpieczonych. Ale oczywiście ostateczne rozwiązanie w tej kwestii przyjmie wkrótce rząd. I tutaj chciałbym podkreślić ważną i pozytywną rolę, jaką będzie spełniać międzyresortowy zespół do spraw ubezpieczeń społecznych, który wkrótce zostanie powołany. Zespół ten wzmocni instytucjonalnie i koncepcyjnie problematykę ubezpieczeń społecznych. Minister pracy i polityki społecznej będzie mógł tutaj liczyć na wsparcie ministra finansów, ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra sprawiedliwości oraz kierownictwo ZUS i kierownictwo KRUS. Zespół ten będzie stanowił płaszczyznę nie tylko wymiany poglądów, ale również kształtowania założeń i opracowywania projektów rozwiązań w zakresie ubezpieczeń społecznych; w zakresie, który by decydował o tym, w jaki sposób i kiedy zostanie zakończona reforma ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. (…)