Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej

W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Stanowisko klubu parlamentarnego PSL wobec proponowanych zmian przedstawił Jan Łopata:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałbym wyrazić opinię o projekcie ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej, zawartym w druku nr 1663.

Jeśli chodzi o zasadniczy cel nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej, warto zauważyć, co czynili moi przedmówcy, że ustawę tę Wysoki Sejm raczył przyjąć kilka miesięcy temu, w listopadzie 2006 r., i świadczy to jednak o bardzo ułomnym procesie legislacyjnym. W tejże ustawie pozbawiono wiele podmiotów możliwości wykorzystania wcześniej zakupionych znaków skarbowych. Chociaż skala tego problemu jest trudna do precyzyjnego oszacowania - także tak uważam - musimy mieć bowiem świadomość, że projektowana regulacja będzie dotyczyć zapłaty znakami opłaty skarbowej nabytymi w okresie ostatnich 12 lat, liczne sygnały medialne, ale i interwencje w biurach poselskich uzasadniają potrzebę zmiany tej regulacji. Dzięki przyjęciu noweli zapłata opłaty skarbowej przy użyciu znaków będzie możliwa do 31 grudnia 2007 r. Możliwość posługiwania się znakami będzie dotyczyła nie tylko osób fizycznych, ale i przedsiębiorców. W związku z różną wysokością stawek opłaty skarbowej, określoną w załączniku do ustawy, i nominałami znaków opłaty podatnik posługujący się znakami będzie mógł dopłacić brakującą kwotę opłaty gotówką, bezgotówkowo lub u inkasenta.

Projekt zmiany ustawy, którym się w tym punkcie obrad zajmujemy, zmierza również do objęcia obowiązkiem adnotacyjnym wszystkich przedmiotów opłaty skarbowej, w tym pełnomocnictw. Zaproponowano również możliwość dopuszczenia do składania przez adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i rzeczników patentowych uwierzytelnionej przez nich kopii dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie im pełnomocnictwa lub prokury.

Reasumując, nasz klub parlamentarny będzie za jak najszybszym przyjęciem proponowanych zmian, które według nas ułatwią życie i funkcjonowanie ludzi i firm. Dziękuję.