Ludowi posłowie w sprawie Bogdanki

kopalniabogdanka.jpg
Podczas sejmowej dyskusji nad sprawami bieżącymi lubelscy posłowie Henryk Smolarz i Jan Łopata zadali Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michałowi Krupińskiemu pytania dotyczące przyszłości kopalni węgla Bogdanka. Poniżej prezentujemy treść ich pytań oraz odpowiedzi Podsekretarza Stanu.

Poseł Henryk Smolarz:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Żałuję ogromnie, że nie ma na sali ministra Jasińskiego, ale myślę, że zadowalająca będzie dla nas, a przede wszystkim dla załogi kopalni Bogdanka, a także mieszkańców regionu, odpowiedź pana ministra Krupińskiego.

Jak panu doskonale wiadomo, panie ministrze, w ramach programu dla elektroenergetyki przedstawionego przez rząd RP znalazły się zapisy dotyczące konsolidacji Lubelskiego Węgla ˝Bogdanka˝ SA z Elektrownią Kozienice i koncernem ENEA SA. Na tym etapie planowania trudno dostrzec w opracowanym projekcie korzyści dla Bogdanki. Tych korzyści nie dostrzegają zarówno zarząd, jak i cała załoga kopalni Bogdanka, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządu, a także wojewoda.

Kopalnia Bogdanka ma spójny plan rozwoju stanowiący rozsądną społecznie i ekonomicznie alternatywę dla tej spółki i dla całego regionu. Kopalnia osiągnęła w 2006 r. 89 mln zysku netto. Spółka zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i odgrywa znaczącą rolę społeczną, ekonomiczną i kulturową w życiu lokalnych społeczności. Planowana konsolidacja może spowodować ograniczenie rozwoju kopalni oraz obniżyć pozycję rynkową i ekonomiczno-finansową spółki.

Zgodnie z przyjętym przez rząd programem decyzja w sprawie Bogdanki ma zapaść przed 2 lipca br. Do chwili obecnej nie ma jednak oficjalnego stanowiska resortu i rządu w tej sprawie. Nie zostały też wstrzymane prace związane z tworzeniem holdingu Bogdanka z Elektrownią Kozienice i grupą ENEA. W związku z powyższym zwracamy się do pana ministra z pytaniami: Jakie jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa i rządu odnośnie do włączenia kopalni Bogdanka do Grupy Energetycznej Centrum? Czy podtrzymuje pan minister deklarację ministra Jasińskiego złożoną 13 kwietnia br. w rozmowie z prezesem Bogdanki, iż nie będzie konsolidacji bez zgody załogi?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michał Krupiński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Odpowiadając na pytanie w sprawie sytuacji Spółki Lubelski Węgiel ˝Bogdanka˝, przedstawiam następującą informację.

Tak jak pan zauważył, panie pośle, w celu realizacji programu dla elektroenergetyki oraz koordynacji prac związanych z powstaniem czterech grup energetycznych, zespół sterujący pod wodzą ministra gospodarki powołał tzw. grupy robocze składające się z umocowanych przedstawicieli zarządów konsolidowanych spółek, w przypadku grupy centralnej zarządu Kopalni Lubelski Węgiel ˝Bogdanka˝, Grupy Energetycznej ENEA oraz Elektrowni Kozienice. W ramach prac związanych z procesem konsolidacji grupy robocze przygotowały założenia operacyjne poszczególnych spółek, przygotowane zostały projekcje finansowe i odpowiednie dokumenty. Następnie zespół sterujący pod wodzą ministra gospodarki, przy udziale ministra skarbu, dokonał analizy projekcji finansowych i ta analiza wskazuje, iż grupa centrum poprawi swoją płynność finansową, a także będzie posiadała o wiele większy potencjał, w szczególności potencjał kredytowania. Doprowadzi to do tego, iż przedsiębiorstwa uczestniczące w konsolidacji będą miały niezbędne środki na inwestycje, zdolności wytwórcze, przesyłowe, dystrybucyjne, możliwości realizacji planów inwestycyjnych, w tym przypadku dotyczących eksploatacji przez kopalnie nowych złóż. Z analiz wynika, iż konsolidacja zapewni zrównoważony rozwój energetyczny oraz wzrost konkurencyjności firm.

W tym przypadku konsolidacja planowa ma na celu doprowadzić do powstania grupy kapitałowej, w której będą wszystkie ogniwa łańcucha wartości, od kopalni węgla kamiennego, poprzez elektrownie, aż do spółki dystrybucyjnej i spółki obrotu, po wydzieleniu operatora systemu dystrybucyjnego, zgodnie z terminami wynikającymi z prawa Unii Europejskiej.

Warto zauważyć, iż w odróżnieniu od konsolidacji poziomej, w konsolidacji pionowej żadna ze spółek nie traci niezależności po przeprowadzeniu konsolidacji i nie traci osobowości prawnej. Każda ze spółek może, tak jak do tej pory, prowadzić własną działalność operacyjną we własnym obszarze, a kompetencje zarządów nie krzyżują się. Zmianie ulegają jedynie kwestie właścicielskie. Skarb Państwa już nie jest bezpośrednim akcjonariuszem, ale staje się akcjonariuszem pośrednim. Dlatego mając to na względzie, należy stwierdzić, iż konsolidacja trzech spółek, a więc kopalni Bogdanka, Elektrowni Kozienice oraz spółki dystrybucyjnej ENEA, spowoduje rozwój i umocnienie pozycji tych uczestniczących spółek. Na pewno nie ma na celu restrukturyzacji zatrudnienia w kopalni Bogdanka i na pewno nie ma na celu, to co zostało powiedziane w tym pytaniu, zahamowania prac i planów inwestycyjnych, wręcz przeciwnie, ma na celu umożliwienie realizacji planów inwestycyjnych, w szczególności dotyczących nowych złóż, i poprzez wzmocnienie, poprzez zwiększenie możliwości kredytowania, gdyż to już nie tylko kopalnia, ale cała grupa będzie gwarantem kredytu, umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału spółki.

Kilka tygodni temu odbyliśmy wraz z ministrem Jasińskim wizytę w kopalni Bogdanka. Po naszej wizycie możemy stwierdzić, iż te informacje potwierdzają się, w szczególności, co jest istotne, w zakresie planowanych inwestycji w moce wytwórcze. Myślę, że parlamentarzystom z regionu także zależy na tym, aby tam na miejscu powstała elektrownia. Minister skarbu, jeśli te plany skonkretyzują się, odniesie się do tych planów, natomiast minister skarbu wolałby, aby podmiotem uczestniczącym w inwestowaniu w moce wytwórcze przy powstawaniu Elektrowni Wschód była spółka Skarbu Państwa a nie inwestor zagraniczny. Taka jest nasza preferencja. Równocześnie Bogdanka, będąc podmiotem 10-krotnie mniejszym od planowanej elektrowni, nie będzie w stanie sfinansować budowy elektrowni. Grupa energetyczna złożona z trzech podmiotów byłaby w stanie budowę takiej elektrowni sfinansować. Jesteśmy świadomi tego, iż załoga Bogdanki kontestuje koncepcję konsolidacji, natomiast wierzymy, że jest realna szansa na to, aby uzyskać konsensus ze strony społecznej.

Jeśli chodzi o ostateczne decyzje, mogę powiedzieć, iż będą one podejmowane w ciągu następnych kilku tygodni. Wczoraj powstały dwie grupy energetyczne, największa grupa, Polska Grupa Energetyczna, Grupa Energetyczna Południe. Ostateczną decyzję dotyczącą przyszłości dwóch grup, czyli grupy centrum oraz grupy północ, będą podejmowane w ciągu kilku tygodni, zgodnie z harmonogramem. Dziękuję bardzo.

Poseł Jan Łopata:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Z przykrością muszę powiedzieć, że w żaden sposób nie przekonał pan mnie ani pana posła Smolarza, który zadawał wcześniej pytanie, ale patrząc po sali, również innych posłów z Lubelszczyzny, chociażby pani poseł Masłowskiej. Niech pan jeszcze posłucha, co chcę w tym momencie powiedzieć.

Otóż załoga kopalni węgla Bogdanka, i celowo mówię: załoga, bo to nie tylko związki zawodowe czy ich liderzy, ale cała załoga, czego dała wyraz w referendum strajkowym, jest bardzo zdeterminowana bronić swych miejsc pracy, bronić Bogdanki. Jak sami napisali w liście otwartym ˝jak matkę˝ i walczyć o nią ˝jak na matkę przystało˝. To jest cytat z listu otwartego.

Pan minister Jasiński, jak słyszę, również i pan, byliście panowie w Bogdance i chyba wyczuliście ten nastrój i tę atmosferę. My, posłowie z Lubelszczyzny, byliśmy tam dwa dni temu i chyba ten nastrój nasila się. Chcę oświadczyć, że determinacja jest ogromna. Informuję o tym lojalnie i uprzedzam rząd.

I pytam, w ˝Programie dla elektroenergetyki˝ z 27 marca w pkt. 3.4.2. napisano: Prywatyzacja (podkreślam: prywatyzacja) lub konsolidacja ENEA, Elektrowni Kozienice i kopalni Bogdanka, w sposób określony przez ministra skarbu państwa. Natomiast, jak przed chwilą słyszeliśmy, te wszystkie dotychczasowe działania idą w kierunku konsolidacji Bogdanki z ENEA i Kozienicami. Opracowany na tę okoliczność dokument, który notabene jest poufny, nie wytrzymuje krytyki. Jeśli ktokolwiek na tym zyska, to na pewno w krótkim okresie ENEA, Kozienice, a nie Bogdanka. Przesłaliśmy, posłowie z Lubelszczyzny, protest w tej sprawie, a pytanie jest takie: Czemu nie wrócimy do prywatyzacji, giełdowej chociażby prywatyzacji, za nią opowiada się załoga Bogdanki? Dziękuję.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michał Krupiński:

Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle! Przede wszystkim apelowałbym o to, abyśmy w rozmowie używali argumentów. Bardzo cieszę się, bo państwo także przedstawiacie argumenty, natomiast prosiłbym o nieodwoływanie się do wyników referendum, bowiem zadane było pytanie, o ile dobrze pamiętam: Czy jesteś za konsolidacją kopalni Bogdanka, która obniży możliwości inwestycyjne kopalni? My także jesteśmy przeciwni takiej konsolidacji, która nie będzie w interesie kopalni, i myślę, że nie jest dobre cytowanie wyników referendum, gdy tak było zadane i sformułowane pytanie. Tak, istotnie minister skarbu i zespół sterujący, minister gospodarki i minister skarbu, mieli do podjęcia decyzję dotyczącą tego, czy ma być konsolidacja, czy prywatyzacja. Ta decyzja, która została podjęta w odniesieniu do wszystkich grup, jest następująca: najpierw konsolidacja, a następnie prywatyzacja. Opowiadamy się za prywatyzacją giełdową, czyli prywatyzacja poprzez giełdę. W odniesieniu do tej grupy, tak jak powiedziałem, aktualnie realizowana jest koncepcja konsolidacji trzech podmiotów i prywatyzacji, aczkolwiek ostateczne decyzje w tej sprawie będą podjęte w ciągu paru tygodni. Chciałbym jeszcze raz powiedzieć, że w naszej ocenie, w ocenie dokumentów i faktów, także po wizycie na miejscu, jest jasne, iż kopalnia będzie być może w stanie sfinansować nowe odkrywki, natomiast będzie miała potężne problemy i niemożliwe będzie sfinansowanie mocy wytwórczych. Sądzę, że w interesie społeczności regionu i parlamentarzystów jest to, aby były tam realizowane duże, wielomiliardowe inwestycje z udziałem spółek Skarbu Państwa. Dziękuję bardzo.