Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie

avemaria.jpg

Poseł na Sejm RP Jan łopata uczestniczył w XIII Diecezjalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni. [zobacz galerię zdjęć]

Poniżej przedstawiamy artykuł o festiwalu:

Muzyka i śpiew wielokrotnie okazywały się niedoścignioną formą wyrażania najgłębszych ludzkich przeżyć. Dla wielu młodych ludzi świat muzyki stał się przestrzenią, w której czują się wolni i bezpieczni a swoją radość, bardzo często, wyrażają śpiewem. Dlatego już od 13 – tu lat parafia pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni wysławia Stwórcę oraz piękno i dobroć Maryi przez organizowanie Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria”.
Organizatorami festiwalu jest parafia pw. Macierzyństwa NMP oraz parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Ave” w Garbowie- Cukrowni. Oczywiście bez zaangażowania ks. kan. Mariana Szuby – proboszcza parafii, festiwal nie mógłby tak wspaniale zaistnieć, rozwinąć się i trwać.
Tegoroczny festiwal odbył się 26 maja 2007 roku. Data ta zbiegła się z obchodami Dnia Matki, dlatego podczas Festiwalu pragnęliśmy również podziękować za cud życia naszym ziemskim Mamom.
Garbowski Festiwal jest czasem uwielbienia Boga przez śpiew, zabawę i wspólną modlitwę. Radość, która wyśpiewana jest przez wykonawców udziela się wszystkim słuchaczom, co sprawia, że festiwal jest czasem optymizmu i pokoju.
Idea festiwalu pozwala przede wszystkim na zaprezentowanie w duchu chrześcijańskim, poprzez muzykę i śpiew ku czci Matki Bożej, warsztatu artystycznego uczestników.
Festiwalową sobotę rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Szuby przypominające o prawdziwej istocie tego festiwalu – modlitwie. Kto śpiewa – modli się bowiem podwójnie.
Do Garbowa przyjechali soliści, zespoły i schole, aby śpiewem chwalić Maryję. W tegorocznych zmaganiach konkursowych uczestniczyło ponad 180 wykonawców, którzy prezentowali wiele ciekawych, nowych aranżacji oddających modlitewne klimaty.
W czasie przesłuchań w rolę konferansjera wcieliła się Anna Michalska.
Każdy z wykonawców prezentujący trzy utwory skaralne (w tym jeden o tematyce Maryjnej) był oceniany przez jury w składzie: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk i Maria Sikora pod przewodnictwem Roberta Ostapińskiego. Jury, wzorem lat ubiegłych, oceniało dykcję, emisję głosu, aranżację oraz wrażenie ogólne.
Już w trakcie przesłuchań dało się zauważyć ogromne zaangażowanie wszystkich wykonawców i opiekunów. Szczególnie ci najmłodsi uczestnicy wykazujący się dużym potencjałem wokalnym niemalże porażali wszystkich obecnych swoim nieskrywanym entuzjazmem, spontanicznością i pogodą ducha, przepędzając tym samym tremę i chwilowe zdenerwowanie.
Charakterystyczną rzeczą jest to, że na festiwalu pomimo konkursowych zmagań panuje zawsze atmosfera wielkiej życzliwości, wzajemnej współpracy i wspólnoty wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu.
Festiwalowa piosenka wszystkich nas jednoczy, bo to jest również celem festiwalu – tworzyć jedną wielką rodzinę – „dzielić się niebem, jak chlebem”. Dlatego wszyscy uczestnicy po części konkursowej mieli zapewniony posiłek.
Mimo, że zwycięstwo w konkursie nie jest nadrzędnym celem festiwalowych zmagań, to zrozumiałe jest, że ogłoszenie przez przewodniczącego jury wyników wzbudziło wiele emocji.
Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach: w kategorii schole I miejsce przypadło ex aequo scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Jastkowa oraz scholi „Lauretki” z parafii Macierzyństwa NMP z Garbowa – Cukrowni, II miejsce otrzymała schola dziecięca „ Aniołki” z parafii Św. Mikołaja z Lublina, a III miejsce jury przyznało również ex aequo dla scholi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ze Świdnika Dużego oraz scholi „Dzwoneczki Maryi” z Garbowa. Wśród solistów laureatem festiwalu została Agnieszka Jemielniak z Gościeradowa a II miejsce zajęła Jolanta Hyjek również z Gościeradowa. W kategorii zespoły I miejsce otrzymał zespół „Dzieci Maryi” z Gościeradowa, na II uplasował się zespół „Stokrotki” z Bychawy.
Poziom jaki został zaprezentowany okazał się bardzo wysoki, co świadczy o dużym zaangażowaniu w kształtowanie warsztatu muzycznego uczestników.
Wykonawcy uhonorowani zostali oryginalnym, pięknym trofeum – pucharem z wygrawerowanym logo festiwalu, wielobarwnym dyplomem, specjalnie wydanym na tę okazję pamiątkowym zegarem a jako załącznik zostały wręczone komplety upominków ufundowanych przez sponsorów.
Swoją obecnością zaszczycił Garbowską parafię poseł na sejm RP – Jan Łopata oraz Robert Wójcik – Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego, którym przypadł zaszczyt wręczania tychże wspaniałych nagród.
Słowa podziękowań kierujemy także do sponsorów, którzy przyczynili się do realizacji festiwalu, a należą do nich: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Hurtownia spożywcza MN w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, Piekarnia Pana T. Drozda, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa w Garbowie, tygodnik katolicki Niedziela a także hurtownia papiernicza Resta z Garbowa.
Festiwal spełnia swoją rolę poprzez rozwijanie różnych form pieśni maryjnej, wymianę doświadczeń jak i samo spotkanie, które mobilizuje jego uczestników do wyszukiwania i tworzenia ciekawego repertuaru związanego z kultem Matki Bożej. Dla młodych ludzi każdy festiwal to okazja do dania czegoś z siebie, egoizmu, uczy współpracy w gronie rówieśników i pracowitości, wyzwala ogromny potencjał pomysłów, kształtuje osobowość i odpowiedzialność. To wszystko pomaga młodym ludziom stawać się bardziej szlachetnymi i otwartymi na innych.
ANNA MICHALSKA