Dożynki 2008

01-autor-Pawel-Pastuszak.jpg

[zobacz galerię zdjęć z dożynek…]

Koniec lata to czas tradycyjnych Polskich Dożynek. Jak każdego roku Poseł Jan Łopata uczestniczył w kilkunastu tego rodzaju uroczystościach o charakterze gminnym, powiatowym oraz Dożynkach Wojewódzkich, które w tym roku odbyły się 21 września we Włodawie. Jednak już od lat najpiękniejsze Dożynki organizuje Powiat Lubelski z Gminą Konopnicą, które – zgodnie z tradycją – odbywają się na płycie lotniska w Radawcu. Jest to rodzinna Gmina Posła Jana Łopaty, a tradycję organizowania tam Dożynek Powiatowych zapoczątkowano w czasie, gdy Jan Łopata pełnił funkcję pierwszego Starosty Lubelskiego.

Tegoroczną Mszę Dożynkową celebrował ks. Robert Jasiak – dyrektor diecezjalnego Radia Er. Obecność Ks. Roberta Jasiaka nie była przypadkowa – wynikała z nawiązania współpracy z tym medium. Już dnia następnego na falach Radia eR, o polskich tradycjach dożynkowych rozważali Posłowie Jan Łopata i Edward Wojtas.

Jak co roku na dożynkach nie zabrakło wielobarwnego korowodu i konkursu wieńców dożynkowych. W drugiej części Święta Plonów mogliśmy podziwiać występy zespołów ludowych, również zagranicznych, bowiem w tym roku uczestniczyły delegacje z Chorwacji, Francji, Niemiec i Gruzji. W końcowej części imprezy bezkonkurencyjny był występ gwiazdy polskiej muzyki – Maryli Rodowicz.