100 – lecie Szpitala Powiatowego w Bychawie

SPBychawa10001.jpg

W dniu 12 grudnia 2009 roku Poseł Jan Łopata uczestniczył w uroczystości z okazji 100 – lecia Szpitala Powiatowego w Bychawie. Podczas jubileuszu najbardziej zasłużeni dawni i obecni pracownicy placówki otrzymali okolicznościowe statuetki. Przed szpitalem została odsłonięta pamiątkowa tablica.

Można było także podziwiać wystawę, ilustrująca 100 – letnią historię placówki, poczet dyrektorów oraz ekspozycję sprzętu medycznego.

Całość uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Bychawie pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Kusia. Dalsza część uroczystości odbyła się w Bychawskim Centrum Kultury, gdzie wystąpili m.in. uczniowie Zespołu Szkół imienia księdza Antoniego Kwiatkowskiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta “Henryczki”.

Inicjatorem powstania szpitala był ksiądz Antoni Kwiatkowski, który w 1908 roku założył Bychawskie Towarzystwo Ratowania Chorych „Samarytanin”. To dzięki zaangażowaniu pomysłodawcy i mieszkańców zebrano pieniądze i w 1909 roku wybudowano placówkę.

Przez wiele lat szpital nie był gruntownie remontowany. Dwa lata temu powstał budynek, łączący stary szpital z przychodnią. W ramach inwestycji Powiatu Lubelskiego, który jest organem założycielskim za unijne pieniądze wykonano dodatkowo termomodernizację całego kompleksu i dokupiono sprzęt, m.in.: aparat USG, nowoczesne kardiomonitory, defibrylatory oraz aparat KTG a także specjalistyczne łóżka szpitalne, przewoźne wanny i dźwigi do przenoszenia pacjenta.