Pamięci Edwarda Wojtasa

batorz.jpg

Galeria zdjęć

W dniu 24 października 2010 roku Poseł Jan Łopata uczestniczył w uroczystościach związanych z 90 rocznicą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Batorz. Święto to połączone było z uroczystością posadzenia dębu ku pamięci, Prezesa ZW PSL w Lublinie Ewarda Wojtasa, Posła na Sejm RP ktory zgina w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010roku. Obecni byli licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Batorz. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością żona, córka, przyjaciele.

Gmina Batorz leży na północnym krańcu powiatu janowskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 71 km2 i zamieszkuje ją 3,7 tys. mieszkańców w trzynastu wsiach. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od mongolskiego słowa “bator” oznaczającego “bohatera”. Składa się ona z trzech części: Batorz Pierwszy, Batorz Drugi oraz Batorz-Kolonia. Podstawą gospodarki gminy jest rolnictwo. Grunty rolne zamują powierzchnię prawie 70% całego obszaru gminy. Znaczące miejsce zajmuje uprawa owoców: malin, porzeczek, aronii. Gmina Batorz ma bardzo ciekawe położenie, panuje tutaj korzystny mikroklimat. Wzgórza Roztocza oraz zródła rzeki Por nadają wyjątkowy charakter temu miejscu, przez które prowadzą trzy szlaki turycztyczne.

We wczesnym okresie średniowiecza, a dokładniej mówiąc na przełomie VIII i IX wieku, w Batorzu, na terenach gdzie obecnie znajduje się cmentarz, mieścił się gród otoczony fosą i drewnianą palisadą. U jego podnóża skupione były zabudowania zamieszkane przez ludność, prawdopodobnie Lędzian. Gród w Batorzu był również miejscem tzw. Pogańskiego kultu. Religijne obrzędy koncentrowały się prawdopodobnie wokół jeziora zasilanego przez naturalne źródła bijące spod wzgórza (stąd przypuszczalnie cześć oddawano tu bóstwom związanym z żywiołem wody). Dokonano także lokalizacji szczątków po trzech kurhanach. Około 1377 roku nowym właścicielem wsi został Dymitr z Goraja. W 1445 roku we wsi zostaje założony kościół dzięki biskupowi Zbigniewowi Oleśnickiemu. W rejestrze poborowym powiatu urzędowskiego z 1531 roku występuje jako wieś kościelna Batorz. W XV wieku Batorz przeszedł z rąk Andrzeja z Tęczyna do Rabsztyńskich. W czasie powstania styczniowego, 6 września 1863 roku na terenie Batorza doszło do krwawej bitwy pomiędzy odziałami powstańczymi Marcina Borelowskiego, pseudonim Lelewel, a odziałami wojsk rosyjskich.

We wrześniu 1863 do oddziału Borelowskiego przyłączył się oddział Kajetana Ciszkowskiego ps.“ Ćwiek”. W dniu 6 wrzesnia 1863 roku dowódca oddziału poległ w bitwie na Sowiej Górze pod Batorzem. Poległych w tym płk Borelowskiego pochowano na miejscowym cmentarzu. Ich groby miejscowa ludność otoczyła szczególną czcią. W czasie okupacji hitlerowcy dokonywali w Batorzu rozstrzeliwań Żydów i Polaków. W kwietniu 1943 roku przeprowadzili pacyfikację wsi, podczas której zamordowali 13 osób a wiele aresztowali.