Poseł Jan Łopata wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej likwidacji sądów rejonowych

sady1.jpg

Zobacz galerię zdjęć

9 lipca w siedzibie Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Uczestnikami konferencji byli parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego: Genowefa Tokarska i Jan Łopata oraz samorządowcy Zenon Rodzik – starosta opolski, Dariusz Wróbel – burmistrz Opola Lubelskiego, Włodzimierz Gomółka – wicestarosta janowski, Czesław Krzysztoń - zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego, Tomasz Bany – zastępca burmistrza Ryk, Sławomir Wołowiec – sekretarz powiatu ryckiego oraz Sławomir Kamiński – rzecznik starosty krasnostawskiego. Obecni na konferencji byli zgodni co do faktu, że planowana reorganizacja Sądów Rejonowych we Włodawie, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Opolu Lubelskim i Rykach- to w rzeczywistości ich likwidacja. Samorządowcy z Krasnegostawu, Janowa Lubelskiego, Opola Lubelskiego i Ryk podkreślali, że likwidacja małych sądów rejonowych drogą rozporządzenia to utrudnienie mieszkańcom małych miast i miejscowości dostępu do sądownictwa, wbrew konstytucyjnym gwarancjom prawa do sądu, niezależności i niezawisłości sądów.

Spotkania z ministrem Gowinem i wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Do tej pory przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego wielokrotnie namawiali ministra Gowina oraz premiera Tuska do rezygnacji z projektu likwidacji sądów rejonowych. Byliśmy inicjatorami złożonego 18 czerwca wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją art. 20 pkt 1 ustawy - Prawo o ustroju sadów powszechnych. Sprawa dotyczy uprawnień Ministra Sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości. Jest to jedno z działań Polskiego Stronnictwa Ludowego mających na celu zaniechanie wprowadzania w życie koncepcji likwidacji blisko 100 sądów rejonowych w Polsce - przypomniała posłanka PSL Genowefa Tokarska. Podała także przykład Sądu Rejonowego w Rykach, który po usamodzielnieniu zdecydowanie poprawił jakość orzekania.

Spotkanie z samorządowcami w Sejmie zorganizowane przez KLUB PSL:
Poseł Jan Łopata przywołał ostatnie spotkanie samorządowców z Klubem Poselskim Polskiego Stronnictwa Ludowego 4 lipca w Sejmie. Na nasze zaproszenie przybyło do Warszawy o ponad 250 samorządowców i pracowników sądów, by zdecydowanie wyrazić swój sprzeciw wobec zamiaru likwidacji przez ministra Jarosława Gowina 79 sądów rejonowych, w tym także tych pięciu z naszego województwa. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Obydwa projekty zostały opracowane przy dużym zaangażowaniu Stowarzyszenia AMICI CURIAE oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Wkrótce rozpocznie się społeczna akcja zbierania podpisów popierających projekty.

Spotkanie zorganizowane przez Klub PSL miało charakter ponadpartyjny - zgromadzili się na nim wszyscy, którzy bronią zasady państwa prawa oraz niezależności i niezawisłości sądownictwa. Członkami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej są przedstawiciele samorządów oraz środowisk prawniczych, skupiających sędziów, adwokatów i notariuszy.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej – zbiórka podpisów
Marszałek Sejmu 27 czerwca 2012 r. zarejestrowała Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Polskie Stronnictwo Ludowe chce zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nawet jeśli minister Gowin podpisze rozporządzenie likwidujące sądy rejonowe – to w sierpniu w Sejmie znajdzie się ustawa obywatelska, która przywróci zniesione wcześniej sądy rejonowe. To jest główny cel obywatelskiej ustawy. Zbiórkę rozpoczynamy już teraz we wszystkich miejscowościach, w których mają być znoszone sądy.