Momoty Górne w 76. rocznicę zakończenia działań obronnych żołnierzy Kampanii Wrześniowej 1939 roku

momoty.jpg

Zobacz galerię

Dnia 27 września br. w Momotach Górnych Pan Poseł Jan Łopata uczestniczył w 76. rocznicy zakończenia Działań Obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.

Tego dnia, podczas polowej mszy świętej polecano miłosiernemu Bogu ofiary drugiej wojny światowej, poległych i zamordowanych, zamęczonych na Golgocie Wschodu i Zachodu. Modlono się również o łaskę pokoju i zachowanie polskości. - Każdy z nas każdego dnia winien pamiętać, że jest Polakiem. Dzisiaj patriotyzm to miłość do Ojczyzny, to potrzeba dążenia do prawdy historycznej, to poczucie współodpowiedzialności za państwo i losy obywateli, to duma i szczęście, że żyjemy w wolnym kraju… - mówił podczas homilii ks. Krystian Musiał z parafii św. Jadwigi. - Współczesny patriotyzm to dbałość o rodzinę i polską mowę, to kultura narodowa, wiara, historia, czyli fundamenty narodu polskiego… - tłumaczył.

Wydarzenia sprzed 76 lat w Momotach Górnych, pokazujące zaciętą walkę polskich żołnierzy z sowieckim najeźdźcą, zobrazowała rekonstrukcja historyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

W kontekście wydarzeń historycznych, Pan Poseł odniósł się do obecnej sytuacji politycznej Polski, działań Rosji i Unii Europejskiej, prób zakłamywania polskiej historii, ale i budującej postawy polskiej młodzieży.

Jak co roku, rangę uroczystości podkreśliła obecność Wojskowej Asysty Honorowej, wystawionej przez Wielonarodową Brygadę z Lublina oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina.       

Ważną częścią obchodów - oprócz modlitwy i Apelu Poległych, był moment składania kwiatów przed pomnikiem, symbolizującym losy polskiego żołnierza z września 1939 roku.