Co wydarzyło się ws. obywatelskiego projektu ustawy, który miał ocalić 79 sądów rejonowych?

1. PSL wraz z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej zebrało ponad 150 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który miał zablokować wejście w życie rozporządzenia w sprawie zniesienia 79 sądów rejonowych.
2. Sejm 8 listopada br. zdecydował o skierowaniu do dalszych prac w komisji sprawiedliwości obywatelski projekt ustawy.
3. 15 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Sprawiedliwości ws. sądów rejonowych. Komisja odrzuciła wniosku posłów PO, które miały na celu spowolnienie prac nad obywatelskim projektem ustawy. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 22 listopada.
4. Biuro Legislacyjne nie chciało współpracować z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej w czasie prac nad obywatelskim projektem ustawy.
5. PSL 21 listopada informowało wszystkich posłów opozycji z Komisji Sprawiedliwości, że jest bardzo ważne posiedzenie, na którym będzie decydowany los 79 sądów rejonowych – telefonicznie oraz poprzez rozmowy z przewodniczącymi klubów.
6. Na posiedzenie Komisji Sprawiedliwości prezydium Komisji Ustawodawczej delegowało posła PO Damiana Raczkowskiego – bez konsultacji na posiedzeniu KU.
7. Poseł Raczkowski zawnioskował o wstrzymanie prac nad obywatelskim projektem ustawy do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny (brak terminu wokandy – wstrzymanie do nieokreślonego czasu).
8. Trzech posłów PiS (Marek Ast, Łukasz Zbonikowski, Krzysztof Lipiec) nie przyszło na posiedzenie Komisji Sprawiedliwości, a poseł PiS Leonard Krasulski podpisał się na liście obecności i wyszedł z posiedzenia Komisji Sprawiedliwości.
9. W wyniku głosowania nad wnioskiem posła Raczkowskiego głosami posłów PO oraz poprzez nieobecność posłów PiS prace nad obywatelskim projektem ustawy zostały wstrzymane.
10. Na wniosek KP PSL wobec zaistniałej sytuacji w Komisji Sprawiedliwości Marszałek Sejmu zadecydowała o wspólnym spotkaniu prezydiów Komisji Sprawiedliwości i Komisji Ustawodawczej.