Ludowy Opłatek 2009

lo200925.jpg

[Zobacz galerię zdjęć]

Poseł Jan Łopata brał udział w „Ludowym Opłatku 2009”, który miał miejsce w jednej z największej sal w Lublinie – w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jest to już tradycyjne spotkanie noworoczne ludowców z Lubelszczyzny i bodaj największa tego typu impreza w kraju – w tym roku zgromadziło się około 4 tysięcy członków i sympatyków PSL. W komplecie stawili się lubelscy posłowie spod znaku czterolistnej kończyki: Jan Łopata, Tadeusz Sławecki, Franciszek J. Stefaniuk i Edward Wojtas. Władze centralne PSL reprezentował Prezes Waldemar Pawlak i Wiceprezes, sekretarz Klubu Poselskiego PSL Ewa Kierzkowska. Była obecna wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, samorządowe władze województwa reprezentowali Wicemarszałek Sławomir Sosnowski i Członek Zarządu Arkadiusz Bratkowski (obaj z PSL) oraz Członek Zarządu Marek Flasiński (PO). Był też Poseł koalicyjnej PO Włodzimierz Karpiński oraz wielu innych znamienitych gości. Z licznie przybyłego duchowieństwa należy odnotować obecność Arcybiskupa Lubelskiego Józefa Życińskiego oraz Ks. prof. Stanisława Wilka, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Prezes Z W PSL Edward Wojtas w swoim wystąpieniu poruszył kwestię dzikiej lustracji w Polsce. Przypomnijmy, że ponad rok temu został posądzony o współpracę z SB przez Lubelski Odział IPN, jednak gdy Wojtas złożył sprawę do sądu, to przed pierwszą rozprawą IPN wycofał się ze swoich zarzutów. Podobne historie zdarzają się dziesiątkom ludzi w Polsce.

Wicepremier Waldemar Pawlak przekonywał, że szansą dla Polski jest nasza obecność w Unii Europejskiej. Według Pawlaka ogromną szansą dla naszego kraju jest właściwe wykorzystanie energii odnawialnej: „czas przejść na zieloną stronę mocy” – to przesłanie z którym przyjechał na Lubelszczyznę. Waldemar Pawlak mówił też o inicjatywie wspólnego przedsięwzięcia Zakładów Azotowych w Puławach i Kopalnia Węgla w Bogdance przewidującego wykorzystanie instalacji zgazowania węgla. Wyraził też swoje zainteresowanie opracowaniem technologii wytwarzania spirytusu technicznego z dwutlenku węgla za pomocą światła laserowego, w obecności katalizatorów, która została opracowana przez naukowców z UMCS w Lublinie.

Tradycyjnie już błogosławieństwa udzielił Arcybiskup Józef Życiński. W swoim słowie nawiązał do rzekomego upadku autorytetów w Polsce. Zauważył, że ci którzy głoszą takie słowa zapewne czerpią z doświadczeń swoich środowisk politycznych – i skoro mają takie doświadczenia to ich problem. Dodał, że w Polsce opoką, gdzie nadal można szukać autorytetów i zdrowej myśli politycznej jest środowisko tych, którzy od ponad stu lat „żywią i bronią”…

Uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołów z Lubelszczyzny: Orkiestry Dętej OSP z Kraśnika, Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Henryczki” z Bychawy, Zespołu Pieśni i Tańca „Powisle” z Puław, Zespołu Śpiewaczego z Wysokiego i Zespołu Śpiewaczego z Józefowa. Dużą atrakcja był występ zespołu Trebunie Tutki.