Uroczystości odsłonięcia tablic w Sejmie

b8f0557c9065293.jpg

Źródło: Onet

W Sejmie rozpoczęła się w południe uroczystość poświęcenia tablic upamiętniających parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Udział biorą m.in. rodziny posłów i senatorów, prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

W uroczystości uczestniczą też: marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Odsłonięte zostaną dwie tablice: jedna upamiętniająca wszystkich 18 parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie i druga poświęcona marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

Centralnym punktem tej tablicy jest godło - fragment materiału z wizerunkiem orła, pochodzący z saloniku w samolocie TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Godło znajduje się w specjalnej próżniowej kasecie, która umieszczona jest w kamiennej tablicy. Ocalały z katastrofy wizerunek orła Bronisław Komorowski, jako marszałek Sejmu i wykonujący obowiązki prezydenta, otrzymał w maju podczas wizyty w Moskwie.

- Minęło pół roku, ale cały czas o tym myślimy i nie możemy się z tą tragedią pogodzić - powiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podczas uroczystości.

- To już ponad pół roku, kiedy pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot, zginęło 96 osób, prezydent z małżonką i cała delegacja - przypomniał Schetyna.

Dodał, że ich śmierć jest “początkiem drogi do pojednania”. - Ta tablica niech nam wszystkim i następnym pokoleniom parlamentarzystów przypomina ich życie, ich pracę i tragiczną śmierć - powiedział.

W kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne osoby, w tym 18 parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda, Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.